Sala Kryszek Art & Writing Competition

The annual Sala Kryszek Art & Writing Competition for middle and high school students encourages youth to evaluate history, foster an awareness of the Holocaust, and broaden their minds in the areas of art, history, civics, sociology, and literature. For the competition, students are presented with a prompt that becomes their cue to create a piece of writing or a work of art. 

The prompts for the contest provide an opportunity for students to consider the circumstances in which a situation like the Holocaust can occur. We hope educators will encourage students to participate in the competition by helping them interpret this prompt in a way that is relevant to their classrooms. Entries can reflect a wide range of literary and world history topics, although we ask students to relate their responses in some way to what they've learned about the Holocaust. 


See the full list of winners for 2019 below!




OJMCHE congratulates all the students who placed in the 2019 Sala Kryszek Art & Writing Competition and thanks them for their thoughtful work.


Grand Prize Overall for Writing

McKenzie Compton, 12th grade, The Story of Sarah Satz: A fictional narrative told through transcripts, diary entries, and headlines.

Teacher, Holly Walsh, Catlin Gabel School


Grand Prize Overall for Art

Ann Yoon, 12th grade, The Destiny String

Teacher, Marty Karlin, Valley Catholic High School


WRITING - MIDDLE SCHOOL

First

Margot Camp, 8th grade, My Little Bird

Teacher, Holly Walsh, Catlin Gabel School

Second

Mazli Mehr, 8th grade, Walking to the train, safe & alone

Teacher, Holly Walsh, Catlin Gabel School

Third

Emilie Cocke, 8th grade, Fog

Teacher, Carrington Light, Riverdale Grade School


WRITING - HIGH SCHOOL

First

Autumn Weitzel, 9th grade, Cloudy Skies

Teacher, Carrie McCallum, St. Helens High School

Second

Lev Wolin, 9th grade, Little Girl in Black Jacket

Teacher, Carrie McCallum, St. Helens High School

Third

Sophia Sivers, 10th grade, Hidden Intricacies (On the Nature of Family Separation)

Teacher, Maria Fleming, St. Mary’s Academy

Honorable Mention

Asli Abdulkadir, 9th grade, Everybody Gets Separated 

Teacher, Kayla Meehan, David Douglas High School


ART - MIDDLE SCHOOL

First

Sadie Wendring, 8th grade, Separation

Teacher, Kari Meyer, Talmadge Middle School

Second

Reese Griffith, 7th grade, Packing Away Family

Teacher, Carrington Light, Riverdale Grade School

Third

Maggie Crimmins, 8th grade, Voices on Paper

Teacher, Marie Acurso, St. Clare School

Honorable Mention

Ruth von Fortune, 8th grade, Torn

Teacher, Gillian Murr, Marysville Elementary School

Honorable Mention

Heidi Kershner, 8th grade, Fear and Hope Train

Teacher, Kari Meyer, Talmadge Middle School


ART - HIGH SCHOOL

First

Julia Gehlen, 12th grade, Illuminate Hope

Teacher, Marty Karlin, Valley Catholic School

Second

Jake Engstrom, 12th grade, Sinking

Teacher, Marty Karlin, Valley Catholic School

Third

Yang Yang, 12th grade, Desperation

Teacher, Marty Karlin, Valley Catholic School

Honorable Mention

Allie Merz, 11th grade, Alone

Teacher, Marty Karlin, Valley Catholic School

Entries for this year’s competition are due Friday, March 20, 2015. 


Winners will be notified during mid-April and will be invited to an awards ceremony on Sunday, May 3rd, 2015. 


Entries for this year’s competition are due Friday, March 20, 2015. 


Winners will be notified during mid-April and will be invited to an awards ceremony on Sunday, May 3rd, 2015. 


Entries for this year’s competition are due Friday, March 20, 2015. 


Winners will be notified during mid-April and will be invited to an awards ceremony on Sunday, May 3rd, 2015.